Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna Forum Mikromodelarzy

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przepisy i statut sekcji modeli plastikowych

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna -> Na każdy temat - On each theme
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzychu74
Admin.



Dołączył: 19 Sty 2006
Posty: 2883
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 11 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kłodzko

PostWysłany: Sob 18:40, 13 Maj 2006    Temat postu: Przepisy i statut sekcji modeli plastikowych

Dzięki uprzejmości Grzegorza Nowaka (W) przedstawiam niniejszy Statut i regulamin.

ZARZĄD GŁÓWNY
LIGI OBRONY KRAJU
CENTRALNA KOMISJA MODELARSTWA

STATUT SEKCJI
REDUKCYJNYCH MODELI
PLASTIKOWYCH

Warszawa dnia 10.12.2004


DEFINICJA REDUKCYJNEGO MODELU PLASTIKOWEGO.
Redukcyjny model plastikowy ( dalej zwany modelem plastikowym) jest modelem wykonanym metodą wtryskową z polistyrenu z dodatkowymi elementami wyposażenia z materiałów żywicznych lub fototrawionych i innych w ilości nie przekraczającej 30 % zestawu podstawowego. Model musi być zestawem handlowym (nie wykonywanym „od podstaw” z materiału z tworzyw sztucznych) z instrukcją sklejania i schematem malowania.

Rozdział I – Nazwa i charakter Sekcji
Pkt.1
Sekcja została powołana przez Centralną Komisję Modelarstwa LOK, która nadała sekcji nazwę : Sekcja Redukcyjnego Modelarstwa Plasti-kowego. W dalszej treści Statutu będzie używany skrót nazwy – „Sekcja - klas P”
Pkt.2
Zadaniem „Sekcji – klas P” jest prowadzenie działalności propagandowej w zakresie modelarstwa plastikowego; to znaczy organizowanie Konkursów i Zawodów o randze Mistrzostw Polski z prawem nadania tytułu Mistrza Polski – zgodnie z Regulaminem Imprez LOK. „Sekcja – klas P” zrzesza modelarzy zajmujących się modelarstwem na bazie handlowych zestawów z tworzyw sztucznych ( polistyrenu – nieszkodliwego dla organizmu.), którzy swoje modele wykonują w zespołach modelarskich ( modelarnie wszelkich rodzajów zależności organizacyjnych), jak i modelarzy indywidualnych.
Pkt.3
„Sekcja – klas P” ma prawo do powołania Zarządu Sekcji według utworzonego i zatwierdzonego regulaminu.
Pkt.4
Zarząd Sekcji lub upoważnieni przez Zarząd członkowie współpracują bezpośrednio z pokrewnymi Sekcjami CKM – LOK i jest reprezento-wany na posiedzeniach CKM poprzez swoich przedstawicieli w składzie 2-u osobowym ( lider sekcji i jeden z jego zastępców, lub członek zarządu).
Pkt.5
Sekcja i jej Zarząd jest respektowana przez terenowe oddziały LOK w zakresie organizowanych konkursów po uprzednim uzyskaniu zgody na przeprowadzenie imprezy modelarskiej.
Pkt.6
Sekcja używa pieczęci i nazewnictwa członków Zarządu zgodnie z zatwierdzonym wzorem, i obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Pkt.7
Członkiem Sekcji jest zarejestrowany w spisie Sekcji ( z opłaceniem i nadaniem numeru licencyjnego) modelarz zrzeszony lub indywidualny. Członek Sekcji ma prawo do udziału w pracach Sekcji. Prawem pełnoletniego (powyżej 16 roku życia w momencie Walnego Zebrania Sekcji) Członka Sekcji jest czynne i bierne wybieranie władz Sekcji.

Rozdział II – Walne Zebranie Sekcji

Pkt.1
Najwyższą władzą Sekcji jest Walne Zebranie Członków Sekcji.
Pkt.2
Minimalna ilość członków Sekcji tworzących Walne Zebranie Sekcji - 22 członków w wieku powyżej 16 lat ( ukończonych do chwili zebrania)
Pkt.3
Walne Zebranie Sekcji można zwołać na wniosek minimum 12 członków sekcji w wieku powyżej 16 lat.
Pkt.4
Walne Zebranie Sekcji powołuje , oraz odwołuje Zarząd Sekcji poprzez nie udzielenie absolutorium.
Pkt.5
W czasie pomiędzy Walnymi Zebraniami Sekcji władzę sprawuje Zarząd Sekcji – a w imieniu Zarządu jej Lider .


Rozdział III – Zarząd Sekcji

Pkt.1
Praca w Sekcji członków Zarządu i członków Sekcji jest oparta na pracy społecznej, bez wynagrodzenia.
Pkt. 2
Zarząd Sekcji jest powoływany przez Walne Zebranie Sekcji na okres 4 lat w 5 –cio osobowym składzie podanym poniżej;
Lider Sekcji, Zastępca lidera Sekcji, Sekretarz , Członek do spraw sędziowskich, Członek do spraw koleżeńskich.
Pkt.3
Coroczne zebrania na Mistrzostwach Polski mają charakter sprawozdawczy z zaleconych prac dla członków Zarządu, wraz z ustaleniami kie-runku pracy na następny rok działalności Sekcji.
Pkt.4
Zarząd Sekcji negocjuje z ZG LOK i ustala dla członków Sekcji wysokość składek członkowskich na następny rok ( lub i brak). Ustala grupy modelarzy zwolnionych od opłat członkowskich.
Pkt.5
W czasie trwania roku modelarskiego Zarząd Sekcji ma prawo do zmian w regulaminie i statucie Sekcji , jednak z niezwłocznym powiadomie-niem o tych zmianach na najbliższym zebraniu sprawozdawczym.
Pkt.6
Zmiany z punktu 5, mogą być dokonane tylko w obecności wszystkich członków Zarządu Sekcji i za zgodą bezwzględnej większości ( stosunek głosów 3 do 2)

Rozdział IV – Członkostwo w Sekcji

Pkt.1
Członkiem Sekcji jest modelarz który wypełnia warunki z Rozdziału I pkt.7
Pkt.2
Członek Sekcji musi stosować się do przepisów Statutowych Sekcji.
Pkt.3
Członek Sekcji nabywa po zarejestrowaniu i wniesieniu opłat nabywa prawa wynikające ze Statutu Sekcji.
Pkt.4
Odwołanie z praw członka Sekcji nastąpi po ustaniu opłat za bieżący rok modelarski , lub na wniosek Zarządu po rozpatrzeniu sprawy przez Kolegę do spraw regulaminowo-koleżeńskich .
Pkt.5
Członek Sekcji musi na konkursach i imprezach modelarskich zachowywać się z godnością, a niewłaściwe zachowanie członka ( niezgodne z kodeksem postępowania cywilnego i wbrew ogólnie przyjętym kanonom kulturalnym) może spowodować wykluczenie członka z aktualnie odbywających się zawodów, a w konsekwencji ( po rozpatrzeniu skargi ) utracenie praw członkowskich Sekcji.
Pkt.6
Wykluczenie członka z Sekcji jest informacją ogólnie dostępną.

Rozdział V – Sąd Koleżeński

Sąd koleżeński nad członkiem Sekcji odbywa się tylko w momencie wpłynięcia do Zarządu Sekcji skargi na członka Sekcji. Sprawę wstępnie rozpatruje członek Zarządu Sekcji powołany do tych zadań , a następnie w obecności obrońcy ( instruktora lub kierownika ekipy) zostaje po-dejmowana końcowa decyzja o zaistniałej sprawie. Decyzja musi być przegłosowana większością głosów Zarządu Sekcji.

Rozdział VI – Kolegium Sędziów.

Sprawami sędziowskimi i regulaminem sportowym zajmuje się cały Zarząd Sekcji po uprzednim rozpatrzeniu sprawy przez Zastępcę Lidera Sekcji. Wnioski z zaistniałych spraw są przegłosowane na posiedzeniu Zarządu Sekcji. Wyniki zostają przedstawione na najbliższym zebraniu sprawozdawczym Sekcji.


Rozdział VII - Organizacja Imprez Modelarstwa Plastikowego

Termin, czas trwania imprezy, warunki udziału, ilość zgłoszonych przez jednego zawodnika modeli, nagrody oraz ilość sędziów, ustala organizator (lecz nie mniej niż trzech sędziów z uprawnieniami minimum klasy II i dwóch aplikantów na grupę oceny). Na imprezy zgło-szone do kalendarza Imprez ZG LOK Sędziego Głównego oraz jego zastępcę wyznacza Sekcja w uzgodnieniu z organizatorem. Mistrzostwa Polski oraz mające w swojej nazwie Ogólnopolski lub Międzynarodowy, znajdujące się w corocznym kalendarzu imprez, sędziego głównego i pozostały skład sędziowski wyznacza Sekcja Modelarstwa Plastikowego CKM LOK.
Oceny dokonują komisje sędziowskie( pięciu sędziów) pod przewodnictwem Sędziego Głównego, który nie ocenia bezpośrednio mo-deli - w sprawach spornych ma jednak głos decydujący. Sędzia Główny jest odpowiedzialny za całość prac związanych z przeprowadzeniem zawodów, oceną modeli, pracą komisji sędziowskich.
W każdym przypadku organizatorzy zapewniają sekretarza zawodów, pracującego pod nadzorem Sędziego Głównego. Niezbędnym jest wyposażenie sekretariatu w stanowisko komputerowe z drukarką i kserokopiarką.
Razem z modelem zawodnik zobowiązany jest złożyć w ustalonym w informatorze zawodów następującą dokumentację:

1. Obowiązujący druk "zgłoszenie modelu"
2. Wymaganą dla kategorii dokumentacje
W przypadku braku pkt. 1, lub niezgodności z danymi osobowymi, model nie podlega ocenie.
Brak pkt. 2 może spowodować obniżenie punktacji modelu z uwagi na niemożliwość dokładnej oceny.
W dostarczanych materiałach pomocniczych należy jednoznacznie zaznaczyć miejsca gdzie znajdują się dane wg których wykonano konkretny model, lub zmiany. W przypadku braku takiego zaznaczenia komisja sędziowska ma prawo do obniżenia oceny w poszczególnych punktach regulaminu.
Zwycięzcą zawodów w danej klasie zostaje uczestnik, którego model uzyskał największą ilość punktów. Zdobywcy czołowych miejsc otrzymują minimum - dyplomy. Wszystkie dodatkowe formy nagradzania zawodników pozostają w gestii organizatora
Do punktacji zespołowej na konkretnych zawodach zaliczanych będzie tylko pięć pierwszych miejsc w każdej klasie
miejsce I - 100 pkt. miejsce IV - 20 pkt.
miejsce II - 70 pkt. miejsce V - 10 pkt.
miejsce III - 50 pkt.

Skład zespołów musi być podany przed rozpoczęciem oceny modeli . Indywidualne miejsca I, II i III muszą być bezwzględnie ustalone, pozostałe mogą być równorzędne.
Na zawodach rangi Mistrzostw Polski, organizatorzy muszą przyjmować modele we wszystkich wymienionych na dany kalendarzowy rok mode-larski klasach. Wykaz klas ustalany jest przez Zarząd Sekcji i podawany na Jesiennym posiedzeniu CKM ( Jako załącznik do Regulaminu Imprez ZG LOK) . W przypadku zgłoszenia mniej niż 5 modeli w danej klasie, można je włączyć do klasy zbliżonej - lecz nie wolno włączyć modeli starszej grupy wiekowej do młodszej. Na Mistrzostwa Polski winny być zgłaszane wyłącznie modele które uzyskały czołowe miejsca na imprezach modelarskich niższej rangi.
Na imprezach niższej kategorii organizatorzy mogą przewidywać rozgrywanie tylko niektórych klas. Mają też prawo rozegrania innych nie obję-tych tym regulaminem klas i grup wiekowych. Obowiązkiem ich jednak jest podanie jasnych zasad rozgrywania i oceny tych konkurencji.
Praca w zespołach sędziowskich powinna odbywać się wyłącznie na drukach - zbiorczych kart sędziowskich.
Do obowiązku organizatora należy zapewnienie jednoznacznego oznaczenia modelu, pełna odpowiedzialność za powierzoną dokumentację, oraz modele w trakcie trwania zawodów.


GRUPY WIEKOWE W MODELARSTWIE REDUKCYJNYM

Młodzik - do 12 lat - tylko kategoria standard
Juniorzy - do 16 lat - kategoria standard ( może startować w kategoriach łączonych)
Seniorzy - pow. 16 lat - kategoria standard i waloryzowane - łącznie
Kategorie łączone – bez ograniczenia wieku ( z wyłączeniem kat ; młodzik) – bez rozgraniczania na kategorię standard i waloryzowaną.


We wszystkich klasach i kategoriach wiekowych do konkursów mogą być
dopuszczone tylko modele wykonane osobiście przez modelarza.
MODELARZ , KTÓRY ZAJĄŁ – „I” MIEJSCE - OTRZYMUJE TYTUŁ MISTRZA POLSKI DANEJ KLASY I GRUPY WIEKOWEJ, MEDAL W KOLORZE ZŁOTYM I DYPLOM.
Modelarze, którzy zajęli II i III miejsce w Mistrzostwach otrzymują tytuły Wicemistrzów Polski danej klasy i grupy wiekowej, medale odpowiednio do zajętego miejsca ( srebrny i brązowy ), oraz dyplomy KATEGORIA STANDARD

Wymagana dokumentacja i wykonanie modelu :
 Instrukcja fabryczna wykonania modelu ( w przypadku kilku wariantów - wskazać który wariant jest prezentowany).
 Instrukcja malowania modelu wraz ze schematem nałożenia kalkomanii ( malowanie zgodnie z założonym wariantem ).
 Model powinien być wykonany wyłącznie z materiałów fabrycznie dostarczonych w zestawie handlowym, bez żadnych zmian w ma-lowaniu i wyposażeniu modelu w stosunku do przedstawionej instrukcji. Nie dopuszcza się śladów eksploatacji ( czyste wykonanie fa-bryczne).

KATEGORIA WALORYZOWANA

Wymagana dokumentacja i wykonanie modelu :
 Plany modelarskie modelu w co najmniej trzech rzutach
 pełne udokumentowanie malowania wykonanego przez modelarza (widok z lewej
i prawej, z dołu i góry itp.).
 pełne udokumentowanie zmian wykonanych w modelu, w stosunku do fabrycznej
instrukcji wykonania (zdjęcia, publikowane plany, rysunki i opisy).
1. W modelach waloryzowanych dopuszczalne jest użycie innych materiałów – model musi jednak zachować cechy modelu plastikowego ( maksimum zmian materiałowych – do 30 % modelu podstawowego).
2. Nie dopuszcza się stosowania kości słoniowej jako materiału modelarskiego
3. Model może pokazywać wnętrze , oraz pokazywać ruchome części , jednak nadal musi zachowywać geometryczne kształty ( pozwala-jące na ocenę modelu)
KATEGORIA DIORAMY

Konkurencja rozgrywana jest w kategoriach lotniczych, morskich i lądowych z uwzględnieniem kategorii wiekowej i skali w jakiej wykonano dioramę. Organizator zawodów każdorazowo określa maksymalne gabaryty przyjmowanych prac.
Podstawą zakwalifikowania do określonej kategorii jest sytuacja przedstawiona na dioramie (czynność obsługowa, lub sytuacyjna, a nie tło czy podłoże). Samolot na pokładzie lotniskowca jest dioramą lotniczą, okręt w doku jest dioramą morską, desant na brzeg jest dioramą lądową, gdy pierwszym planem są żołnierze, brzeg i sprzęt desantowy, natomiast diorama będzie morska, gdy sytuację tworzą okręty i barki desantowe, a brzeg jest tłem i celem desantu.
Zawodnik musi podczas zdawania modelu jednoznacznie zadeklarować kategorię dioramy na druku zgłoszenia.
Dioramy wszystkich kategorii obowiązuje dokumentacja jak dla modeli waloryzowanych. Podstawą oceny jest zdjęcie oryginalnej sytuacji.

KRYTERIA OCENY MODELI REDUKCYJNYCH


1. WYGLĄD OGÓLNY 10 pkt
- oceny dokonuje się przez porównanie modeli zaprezentowanych w każdej klasie z odległości ok. 1,5 m. Model robiący najlepsze wrażenie otrzymuje 10 pkt. W przypadku wyrównanego poziomu, 10 pkt. może otrzymać kilka modeli.


2. WYKONANIE MODELU 50 pkt
- Ocena technicznej trudności i jakości wykonania modelu,
- Dokładności zachowania kształtów, wyglądu i stanu powierzchni,
- Porównanie wzajemnego położenia poszczególnych elementów, ich symetrii, zgodności
rozmieszczenia z dokumentacją itp.,
- Określenie staranności i czystości wykonania modelu,
- Określenie stopnia trudności wykonania wszystkich elementów zewnętrznych i wewnętrznych.


3 WKŁAD PRACY 20 PKT.
- Ocena ogólnego wkładu pracy,
- Stopień skomplikowania modelu rekonstrukcje uzupełnienia,
- Ocena elementów wykonanych przez modelarza poza elementami znajdującymi się w
zestawie fabrycznym,
- Ocena dokumentacji załączonej do modelu.


4 ZGODNOŚĆ 20 PKT.
- Kompletność wszystkich detali zgodnie z przedstawioną dokumentacją techniczną,
- Malowanie, dobór barw, zgodność z przedstawioną dokumentacją (odcienie barw należy traktować z pewną tolerancją), zachowanie jakości i rodzaju struktury powierzchni malowanej,
- oznaczenia i napisy, ich kompletność, zgodność rozmieszczenia z dokumentacją, z pełnym zachowaniem kolorystyki i faktury po-wierzchni,
- ślady eksploatacyjne mogą być oceniane tylko w przypadku całkowitego ich udokumentowania - i tylko przy modelu waloryzowanym.

Za Zarząd Sekcji
Redukcyjnych Modeli Plastikowych


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum Mikromodelarzy Strona Główna -> Na każdy temat - On each theme Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Charcoal Theme by Zarron Media
Regulamin